Sysmex Poland
Menu

Frakcja niedojrzałych płytek- IPF

Jak jest mierzona frakcja niedojrzałych płytek?

Poziom IPF wzrasta wraz ze zwiększeniem wytwarzania płytek przez szpik kostny, dlatego pomiar IPF zapewnia ocenę poziomu wytwarzania płytek przez szpik kostny z próbki krwi obwodowej, podobnie jak liczba retikulocytów dostarcza informacje o wytwarzaniu krwinek czerwonych.

Frakcja niedojrzałych płytek jest nowym parametrem umożliwiającym pomiar młodych i bardziej reaktywnych form płytek w krwi obwodowej. Analizatory hematologiczne Sysmex serii XN wyposażone w aplikację PLT-F oferują dwa dodatkowe parametry diagnostyczne: bezwzględną ilość niedojrzałych płytek (IPF#) i wartość odsetkową niedojrzałych płytek (IPF%) odniesioną do całkowitej liczby płytek.


Po co mierzyć niedojrzałe płytki?

IPF posiada wysoką użyteczność kliniczną w diagnostyce laboratoryjnej i leczeniu trombocytopenii, ponieważ wzrost poziomu IPF jest powiązany ze wzrostem niszczenia płytek na obwodzie. Parametr ten jest szczególnie przydatny w diagnostyce autoimmunologicznej plamicy małopłytkowej, zakrzepowej plamicy małopłytkowej i do odróżniania ich od supresji lub niewydolności szpiku kostnego. W ostatnim przypadku, wartość IPF jest niska.

Czuły pomiar IPF może służyć do oceny odnowy trombopoetycznej szpiku podczas chemiotarapii oraz może być użyteczny w monitorowaniu pacjentów podczas chemioterapii i transplantacji hematopoetycznych komórek macierzystych. W niektórych ośrodkach hematologicznych i onkologicznych, IPF jest uwzględniany w przypadku transfuzji płytek krwi. Transfuzje można rozważać tylko wtedy, gdy wartości IPF nie wzrastają, co wskazywałoby na słabą wewnętrzną aktywność płytkotwórczą.

Niedojrzałe, bardziej reaktywne płytki mają wyższy potencjał trombopoetyczny i większą odporność na hamowanie ich funkcji przez aspirynę i antagonistów receptora P2Y12. Wiele publikacji konsekwentnie wskazuje wartość bezwzględną frakcji niedojrzałych płytek jako miarę resztkowej aktywność płytek. IPF jest dobrym wskaźnikiem oceny efektywności terapii przeciwpłytkowej i może być wykorzystane do oceny ryzyka wystąpienia zdarzeń zakrzepowych.


W jakich jednostkach korzystne jest oznaczenie IPF?

  • Szpitale przyjmujące pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego
  • Szpitale z oddziałami hematoonkologicznymi
  • Oddziały pediatryczne/oddziały neonatologiczne w celu diagnostyki różnicowej małopłytkowości młodzieńczej i/lub monitorowania przebiegu małopłytkowości.

Korzyści

  • Rozróżnianie między małopłytkowością spowodowaną zmniejszonym wytwarzaniem płytek, a małopłytkowością spowodowaną zwiększonym niszczeniem płytek na odwodzie.
  • Uniknięcie biopsji szpiku kostnego, z oczywistymi korzyściami dla pacjenta.
  • IPF może być lepszym dyskryminatorem przyczyn trombocytopenii niż średnia objętość płytek (MPV), ponieważ młodsze płytki nie koniecznie są większe.
  • Wiarygodny pomiar nawet bardzo niskich wartości płytek.
  • Parametr diagnostyczny IPF# jest dostępny rutynowo.
  • Istotny parametr dla skutecznej oceny ryzyka i monitorowania terapii chorób wieńcowych.

Copyright © Sysmex Europe SE. All rights reserved.
Uwaga

Niniejsza strona zawiera treści przeznaczone dla profesjonalistów związanych z medycyną (diagności laboratoryjni, lekarze, farmaceuci) lub osób prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Oświadczam, że jestem specjalistą w w/w obszarach i chcę zapoznać się z treścią zamieszczoną na tej stronie.

Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla „Profesjonalistów”. Nie masz uprawnień do przeglądania tej strony.