ALBUMINURIA – wczesny sygnał ostrzegawczy przy podejrzeniu uszkodzenia nerek
Artykuł Xtra - wydanie 2/2017
W ostatnim czasie zauważa się wzrost zainteresowania tematem albuminurii.
Do tej pory diagnoza tego schorzenia była skomplikowana i kosztowna. Pojawienie się innowacyjnych pasków testowych Sysmex sprawiło, że niniejszy proces diagnostyczny stał się zdecydowanie szybszy, tańszy i łatwiejszy.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Stowarzyszenie „Kidney Disease - Improving Global Outcome” (KDIGO) zalecają dwuparametrowe badanie przesiewowe w kierunku przewlekłej choroby nerek (PChN) - na podstawie parametrów kreatyniny w surowicy i albuminurii.
Prezentujemy wypowiedź profesora Joris R. Delanghe’a na temat albuminurii, jako wczesnego wskazania uszkodzenia nerek oraz korzyści płynącej z uproszczonej procedury diagnozowania.
Dlaczego wg Pana tak ważne jest monitorowanie albumin w niskich stężeniach?
PROF. JORIS R. DELANGHE: Obecność w moczu niskich stężeń albumin występuje w fazie, w której uszkodzenie nerek można jeszcze cofnąć, poprzez zastosowanie odpowiednich leków. Skuteczność programów przesiewowych w kierunku cukrzycy czy też nadciśnienia tętniczego jest niewystarczająca. Ze względu na fakt, że PChN jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego w XXI wieku, badanie obecności w moczu niskich stężeń albumin nabiera coraz większego znaczenia.
Jaką rolę odgrywa kreatynina w połączeniu z albuminą?
PROF. JORIS R. DELANGHE: Monitorowanie ilości moczu, wydalanego każdego dnia, w odniesieniu do stężenia albuminy nadal stanowi duże wyzwanie. Kreatynina pozwala na zmianę diurezy. Kreatynina wytwarzana jest w ludzkim organizmie w stałej ilości i jest doskonałym parametrem odniesienia do wyrażania stężenia wielu analitów w moczu. Do wyznaczenia stosunku albuminy do kreatyniny (ACR) wystarczająca jest przygodna próbka moczu.
Jakie znaczenie wg Pana ma pomiar albumin o niskich stężeniach za pomocą standardowego paska testowego do moczu w porównaniu z paskiem testowym specyficznym dla albuminy?
PROF. JORIS R. DELANGHE: Biorąc pod uwagę europejski rynek IVD, trzeba zaznaczyć, że testy albuminy są dość drogie. Dzieje się tak, ponieważ mówimy tutaj o testach immunochemicznych, które wymagają użycia kosztownych przeciwciał. Paski do badania moczu Sysmex MEDITAPE UC-11A i MEDITAPE UC-12S można jednak z łatwością stosować w rutynowych laboratoriach klinicznych. Są bardzo precyzyjne, a przy tym przystępne cenowo.
Jak wypadają paski testowe Sysmex pod względem wykrywania albuminurii?
PROF. JORIS R. DELANGHE: Paski testowe przekonały nas w tych sytuacjach, w jakich inne zawiodły. Co to oznacza? Paski Sysmex potrafią wykryć niskie stężenia albumin, już od poziomu 5 mg/l, a zatem wyróżniają się niezwykle dużą czułością. W wiarygodny sposób pozwalają rozróżnić próbki dodatnie i ujemne w istotnych diagnostycznie zakresach. W połączeniu z najnowocześniejszą technologią CMOS, stosowaną w analizatorach paskowych UC-3500 i UC-1000, pozwoliły na milowy krok w zakresie przystępnych cenowo testów albuminurii.
- Delanghe JR, Himpe J, Decock N, Delanghe S, De Herde K, Stove V, Speeckaert MM. Sensitive albuminuria analysis using dye-binding based test strips. Clin Chim Acta 017;471:107-112